Skip to main content

ODESA ČONDIĆ CVIJIĆ / KLJUČ ŽIVOTA

11.12.2025.-04.01.2026., Galerija Az, Ilirsko sjemenište

U izložbi Ključ života Odesa Čondić Cvijić predstavlja ciklus radova koji izranjaju iz duboke, doživotne povezanosti s morem i mediteranskim krajolikom Makarske. More, plaža, kamen i uske kale njezina su temeljna likovna abeceda — motivi koji se neprestano vraćaju, svaki put pročišćeni, produbljeni i nanovo otkriveni.

Odesin slikarski pristup polazi iz potrebe da se uhvati bit jednoga mjesta, ali još više – unutarnji mir koji iz njega proizlazi. U njezinim radovima more nikada nije samo voda, ni kamen samo struktura. Oni postaju nositelji sjećanja, tihe geste njezina životnog iskustva, prostori u kojima se bilježi vrijeme. Akril, kao tehnikom brz i poslušan medij, omogućuje joj da uhvati energiju trenutka, atmosfersku mekoću ili žestinu sunca, prijelaz između svjetla i sjene koji određuje ritam mediteranskog dana.

Izložba Ključ života metaforički otvara vrata jednog intimnog svijeta — svijeta u kojem autorica ponovno pronalazi sebe kroz motive koji su je pratili čitav život. U tim prizorima osjeća se i nostalgija i zahvalnost; suživot s morem koji postaje ključ ne samo umjetničkog izraza, nego i osobnog identiteta.

Odesa Čondić Cvijić ovim ciklusom potvrđuje da se iz jednostavnih, svakodnevnih morskih fragmenata može graditi bogat i emotivan vizualni jezik. Njezine slike poziv su gledatelju da zastane, udahne i dopusti da se pred njim otvori tiha ljepota Mediterana — ljepota koja je istovremeno snažna, postojana i duboko ljudska.

 

ODESA ČONDIĆ CVIJIĆ – BIOGRAFIJA

Odesa Čondić Cvijić je likovna autorica iz Makarske čiji je umjetnički izraz duboko ukorijenjen u krajoliku zavičaja. Premda je njezina ljubav prema slikarstvu prisutna od najranije dobi, profesionalni put odveo ju je u poduzetništvo. Tek u mirovini potpuno se posvećuje umjetnosti, razvijajući prepoznatljiv rukopis u tehnici akrila na platnu i papiru.

Izlagala je na zajedničkim izložbama HDK Napredak u Makarskoj i Sarajevu 2024. godine, a svoju prvu samostalnu izložbu održala je 2025. godine u Makarskoj. Tematski se oslanja na motive mora, plaže, kamena i makarskih kala – vizure koje smatra neiscrpnim izvorom nadahnuća i koje čine središte njezina umjetničkog svijeta.